Emberi szaruhártya anizotrop tulajdonságainak vizsgálata

Rövid leírás:

A szaruhártya a szem rostos burkának legelülső, átlátszó szövete. A levegőből a szem szövetébe a fénysugarak a szaruhártyába jutva lépnek be, ezért a cornea igen magas, mintegy 42 dioptriás törőerővel rendelkezik. Magas törőereje miatt a szaruhártya felszínének kisfokú egyenetlensége vagy alakjának változása is jelentősen megváltoztathatja annak optikai viselkedését. A corneális törőerőben bekövetkező változást azonban a szaruhártya anyagjellemzői, biomechanikai tulajdonságai is befolyásolják, melyek egészséges személyek között és szaruhártya betegségek esetén is különbözhetnek. A TDK dolgozat célja a szaruhártya kollagén szálerősítéses mikrostruktúrája hatására kialakuló anizotrop mechanikai viselkedés hatásának vizsgálata az optikai tulajdonságokra.

Javasolt szint:
MSc téma